ALPACA

26.03.2025

Alpaca patrí medzi typy živočíšnych vlákien, ktoré nenazývame vlnou. Vlnou by sa správne mal nazývať iba porast na tele oviec - všetky ostatné živočíšne vlákna spadajú do kategórie srstí alebo vlasov.

Alpaca patrí do rodu kamelidov, rovnako ako napríklad lamy či ťavy.

  • Kamelidy sú pseudo-prežúvavce, majú tri žalúdky (na rozdiel od hovädzieho dobytka či oviec, ktoré majú štyri), ktoré im umožňujú prežiť na rastlinnej strave. Sú to stádovité zvieratá so špecifickým "chodidlom" - nemajú kopytá, takže našľapujú ľahšie než kopytníky a dokážu sa pohybovať dobre či už v piesčitom povrchu púšťe, alebo vo vysokých juhoamerických horách. Niektoré typy, ako guanaco či vicuña, sú stále sledované čo do počtu exemplárov, pretože boli v 20.storočí obdobia, kedy spadali medzi ohrozené druhy a nebolo možné sa dostať k spracovávaniu ich jemného vlasu.

  • Nie všetky majú vlákna, vhodné pre výrobu textilu, mnohé majú podsadu a tvrdší vrchný krycí vlas. Často sa v ich rúnach nájdu aj tzv. mŕtve vlasy - tvrdé, nepoddajné vlákna. Krycí vlas ťavy je napríklad veľmi dlhý a pevný. Zmiešané rúna sa samozrejme môžu triediť (ak máte kopu času :-D) alebo používať na výrobu kobercov či bytového textilu. Zvierat z rodu kamelidov, ktoré majú vlas jednotnej hrúbky/jemnosti, nie je zas až tak veľa a ich vlákno nie je zas až tak lacné 😃.

  • Najjemnejšie sú vlákna zo zvierat, ktoré boli vyšľachtené s ohľadom na textilné spracovanie a nazývajú sa "suri", prípadne vyčesávané z mláďať - tie nájdete pod označením "baby" (suri alpaca, baby alpaca, baby camel atď.)

Pri vlákne z alpacy sa môžete každopádne stretnúť so širšou variabilitou vlasu, pretože sa ich chov rozšíril po celom svete. 

  • Podľa lokality, genofondu, podnebných podmienok či starostlivosti teda môžete nájsť aj v rámci jedného druhu škálu jemnosti či skladby rúna. 

  • Všeobecne je však vlas z alpacy v priemere jemný - i keď nájdete aj drsnejšie vlákna, väčšinou sa bude alpaca pohybovať v hrúbke 20-26mic.

  • Dĺžka vlasu z alpacy sa pochybuje v rozpätí 5-15 cm, v prípade suri alpák až okolo 25cm.

  • Farebne je alpaca taktiež veľmi zaujímavá, keďže sa môžete stretnúť so škálou farieb od snehobielej cez krémovú, béžovú, hnedú, škoricovú až po šedú a čiernu.

Alpaca, zviera menšie než lama, ktorého domácim prostredím je Stredná Amerika, je jedným z tých, ktoré sa takýmto vláknom môže pýšiť. 

  • Kým lamy sa často chovali a chovajú ako ťažné zvieratá,  alpacy sa chovajú predovšetkým na vlákno pre textil. 

  • Vlas má väčšinou koherentný, rovnako jemný, dlhý a mäkký. 
  • Vlastnosťami sa alpaca trochu - líši od vlastností vlny je hladšia, šmykľavejšia, hodvábnejšia a keďže je ťažšia, je aj padavejšia ako vlna. Táto posledná vlastnosť sa veľmi vďačne preukazuje práve pri textile.

  • Je rovnako teplá alebo aj teplejšia, ale zasa jej chýba "pamäť", 

    ktorá z vlny robí tak jedinečné vlákno.

Ak budete pliesť z čistej alpacy, je teda na mieste zvážiť, čo z nej pletiete. Pletenina má totiž tendenciu sa časom trošku vyťahať a stratiť tvar. Pri šatke či šále vám to určite vadiť nebude, zrejme ani pri voľnejšom strihu svetra. Ak by ste ale z nej chceli vypasovaný svetrík, alebo trochu premyslenejší strih, na ktorom by mali miery zostať rovnaké, odporúčame zmes vlny s alpacou, prípadne čistú alpacu skombinovať s vlnenou priadzou.

Priadky sa s alpacou môžu naozaj úžasne vyhrať - tým, že si dokážu vlákna rôzne kombinovať a načesať a tvoriť tak vlastné zmesové priadze, je ľahké použiť alpacu na oživenie, zjemnenie či "zaťaženie" priadze, rovnako ako pridať do zmesi zaujímavé farebné prírodné odtiene. Pri pradení trošku navýšte trpezlivosť a pozornosť, pretože vďaka svojej hladkosti bude mať alpaca tendenciu sa šmýkať spomedzi prstov - potrebuje trošku viac skrutu než vlna.

Farbiť je možné alpacu rovnako ako ovčiu vlnu, resp. ako ktorékoľvek iné živočíšne vlákno - pozor akurát na jej jemnosť a ochotu sa plstiť. Tým, že má alpaca prirodzený mierny lesk, farby na nej ukážu živšie než na niektorých matnejších vláknach.