PLEMENNÁ VLNA SUFFOLK - PRUŽNÁ, NADÝCHANÁ, ODOLNÁ

30.10.2021

Suffolk je pôvodne anglické plemeno oviec, z nížin (jedno z tzv. "down breeds"), svetovo rozšírené a adaptabilné, chované už aj na Slovensku vcelku bežne. Patrí medzi mäsové plemená, takže jeho vlna sa dlhodobo prehliada ako vedľajší produkt. To je samozrejme škoda, pretože táto vlna (ako všetka) má svoje špecifické výhody.

Charakteristika vlny plemena suffolk 

Vyznačuje sa hustotou, poddajnosťou a pružnosťou, odolnosťou a všetstrannosťou. Oproti jemným typom vlny (ako napr. merino) je omnoho odolnejšia, a oproti hrubým typom vlny (ako napr. valaška) je omnoho jemnejšia.

  • Škála jemnosti vlny suffolk sa pohybuje podľa odbornej literatúry (a našich skúseností s ručným spracovaní rôznych typov plemennej vlny) medzi 25-33mic. To znamená, že patrí do toho vďačného "zlatého stredu" v typoch vlny, ktorý ešte nebude veľmi drsný, ale zároveň už bude omnoho odolnejší ako jemné typy. 
  • Má slušný počet oblúčikov, takže je príjemne pružná a po fixácii priadze príjemne tučnučká a teplá.
  • Vlna suffolkov je skôr matná, bez lesku, a podľa toho vyzerá aj po farbení - chytá krásne sýte farby, či už farbíte prírodnými alebo práškovými, ale nemá lesk (typické pre tento typ pružnej vlny).
  • Dĺžkou vlasu sa pohybuje medzi 5-9cm, čo je napr. pri ručnom spracovaní vlny optimálna dĺžka. Nie je prikrátka, aby sa pri pradení trhala (výnimkou je samozrejme vždy jahňacia vlna), ale ani pridlhá, aby sa ťažšie vyťahovala. Pramene vlny sú štvorcové a husté a vďaka svojej pružnosti sa pomerne ľahko čistia od rastlinných zbytkov - pri česaní aj pradení nečistoty ľahko vypadajú.

Suffolk je teda jedna z tých typov vĺn, ktoré sa napriek všeobecnému názoru výborne hodia na ručné aj strojové spracovanie či výrobu oblečenia. Skvelo sa osvedčí napríklad aj na vypletané vzory, pretože má kratší vlas a "lepkavejšiu" štruktúru oblúčikov, ktorá si vo vzore dobre "sadne".

Veľmi senzitívna pokožka ho priamo na koži asi neznesie, ale priemerne citlivý človek by so suffolkom vo forme svetra, čiapky, rukavíc či ponožiek nemal mať vôbec žiaden problém. Aj tak si potrebujeme trošku navyknúť znova na tú nádhernú "chrumkavosť" vlny, ktorá jej je prirodzená. Táto sa Vám odmení nielen hrejivosťou a zdravou termoreguláciou okolo pokožky, ale aj omnoho vyššou trvácnosťou, menšou mierou žmolkovania či predierania.

Suffolky majú čierne tváre a nohy. Vlnu mávajú vždy bielu (až na zámerne šľachtené výnimky), ale často bývala považovaná za podradnú, ak sa do nej pri strihaní alebo spracovaní primiešali čierny vlas z ostatných častí tela. Nebýva ich však veľa, takže vo finálnej priadzi či výrobku ich skutočne takmer nevidno (dôkazom je aj naša priadza ONA, VZDUCH, ZEM, nespradený prameň OBLAK alebo Vlnený česanec suffolk). Ak by Vám však pri ručnom spracovaní veľmi prekážali, dajú sa buď ručne povyberať, alebo celú priadzu či česanec zafarbiť. Ak by ich tam bolo viac, dosiahnete zaujímavý farebný efekt.

  • POZOR: ak by ste chceli vlnu na plstenie, Suffolk nebude ideálny. Veľa z mäsových plemien produkuje vlnu, relatívne odolnú voči splsteniu. Dali sme to otestovať šikovným plstiacim rukám a áno, splstíte ho a drží dobre - formu aj farbu. Avšak oproti jemnému merinu, ktoré je agilnejšie k plsteniu, sa budete musieť posnažiť o dosť viac :-)

Na druhej strane, to je dobrá správa pre všetkých ponožkofilov, pretože pri suffolku sa vám nemusí vypomstiť, že ponožka, napradená a upletená z tejto vlny, sa vám zatúla do pračky. Neodporúčam ju samozrejme hodiť na vysokú teplotu, otestujte si vždy najprv vzorku vo vlastnej pračke a sledujte ako sa chová, či sa zrazí alebo nie, resp. o koľko. Všeobecne je však tento typ náchylný na splstenie omnoho menej ako jemné typy vlny.

Veríme, že Vám plemenná vlna suffolk výborne poslúži na širokú škálu projektov - chceme samozrejme vidieť všetko, čo sa Vám z nej podarilo vyrobiť tak nám neváhajte poslať fotky a napísať :)

  • Viac o údržbe vlny píšeme TU.
  • Viac o vlastnostiach ovčej vlny píšeme TU.