Wool handprocessing starting kit (book in Slovak only!)

In slovak only

We prepared this wool-handprocessing starting kit to enable our customers and wool lovers to try out some basic spinning at home.

The brochure Ručné spracovanie vlny (Handprocessing wool), which was published in 2019 through slovak institusion ÚĽUV (Folk Arts and Crafts Centre), is, unfortunately for our customers from abroad, in Slovak only. With a drop spindle of our local craft production and a combed top of Slovakia bred Texel sheep, it is possible to follow instructions and try spinning on your own :-)

Package contents: 

Book: 92-page brochure - a manual from processing raw fleece to spinning on both spindle and wheel 

Drop spindle: 40g, appropriate for a great scale of yarnweights and beginner-friendly 

Combed top: 100g of Texel combed top in natural colour, or semi-solid handdyed Suffolk combed top

Choose a variant:

Starting at 36.00 €

S potešením hlásime, že kniha Ručné spracovanie vlny je späť!

Knižka je prvý manuál v slovenčine k ručnému spracovaniu vlny od surového rúna po upradenú priadzu. Po dvoch rokoch existencie sa jej celý prvý náklad vypredal a trištvrte roka sme čakali na dotlač.

Máte radi ovčiu vlnu a radi by ste sa o nej nielen dozvedeli viac, ale si aj vyskúšali prastaré remeslo pradenia?Možno vlastníte ovce, alebo poznáte niekoho kto ich má a viete, že drvivá väčšina vlny sa na Slovensku vyhodí. Možno Vám je to ľúto a premýšľate čo s ňou, možno viete o niekom, kto by ju rád spracoval a nevie ako na to. 

  • Knižka Ručné spracovanie vlny vás prevedie procesom od prania a triedenie surového ostrihaného rúna, cez česanie, pradenie na vretienku, pradenie na kolovrátku, súkanie a fixovanie priadze - až k prvému vlastnému pradienku. S priloženým vretienkom a česancom sa rovno môžete začať učiť priasť podľa pokynov. 

K brožúrke Ručné spracovanie vlny, ktorá vyšla v r.2019 v rámci Školy remesiel v ÚĽUV-e, pripájame vretienko našej slovenskej výroby a česanec zo slovenských ovečiek Suffolk, spracovaný na Slovensku. Za každú z týchto troch vecí sme veľmi vďačné, pretože prispievajú k obnove záujmu o staré remeslo a o spracovanie našej lokálnej vlny.

Remeslo pradenia u nás v poslednom polstoročí takmer nebolo vidno, a priemyselné spracovanie vlny na Slovensku je v žalostnom stave. Za posledné roky sa však záujem verejnosti o tento úžasný materiál znovu obnovuje, pribúdajú ľudia, ktorí s vlnou pracujú a pribúdajú aj tí, ktorí sa pradenie chcú naučiť.