Ovčia vlna ako prírodný materiál má neopakovateľné a nenapodobiteľné kvality. Niektoré srste iných zvierat sa jej vlastnosťami približujú, ale rovnaký balíček nenájdete v žiadnom inom vlákne, a už vôbec nie v syntetických materiáloch.
VŠETKO, ČO VIEME A CÍTIME K VLNE
Po tom, ako sme sa obidve nejaký čas venovali pradeniu a pleteniu, začali sme sa obzerať po lokálnej slovenskej vlne. Zistili sme, že jej je dosť a dosť....ale surovej. Surová, alebo strižná vlna je tá, ktorá sa musí z oviec raz-dvakrát ročne ostrihať. Rovno v tomto momente ale začínajú komplikácie.
Mokoša je staroslovanská bohyňa, ktorá vládla nad úrodou, ovcami, dobytkom a pôrodmi. Okrem toho mala však pod patronátom aj ručné práce, pradenie, tkanie, ľan, konope a vlnu. Jej atribútom bolo často práve vreteno. Tak ako pri väčšine bohýň, spojených s vláknami a textilom, aj o Mokoši sa verilo, že ovplyvňuje osud a výmeru života,...
Častá starosť všetkých, ktorí sa zoznamujú s vlnou, pletením či pradením je, či sa budú vedieť o vlnené výrobky dobre postarať. Mnohokrát podiel vlny na odeve odradí človeka od kúpy, pretože sa obáva, aby sa mu tá pekná drahá vec nezrazila. Večná škoda, pretože údržba vlny skutočne nie je taká zložitá, ako by sa zdalo.