Valaška je plemeno ovce, ktoré je spolu s plemenom cigaja pre naše regióny dlhodobo najtypickejšie. Nie je však valaška ako valaška :-) Rozoznávame totiž dve, u nás oficiálne registrované plemená - a to pôvodná valaška a zošľachtená valaška. Česanec na pradenie či plstenie z tejto vlny nájdete na nashom eshope - TU.
VŠETKO, ČO VIEME A CÍTIME K VLNE
Suffolk je pôvodne anglické plemeno oviec, z nížin (jedno z tzv. "down breeds"), svetovo rozšírené a adaptabilné, chované už aj na Slovensku vcelku bežne. Patrí medzi mäsové plemená, takže jeho vlna sa dlhodobo prehliada ako vedľajší produkt. To je samozrejme škoda, pretože táto vlna (ako všetka) má svoje špecifické výhody.
Viete ako sa hovorí o jednej ovčej vlne že pichá a o inej, že je jemná, však? Určite potrebujete vedieť prečo.
Práca s ovčou vlnou, obzvlášť jej ručné spracovanie od piky je tradičné remeslo, ktoré sa vykonávalo po celom svete po tisícročia. Občas však stačí jedna-dve generácie, aby sa poznanie procesu stratilo, a s ním aj porozumenie jednotlivým slovám či názvom.
Ovčia vlna ako prírodný materiál má neopakovateľné a nenapodobiteľné kvality. Niektoré srste iných zvierat sa jej vlastnosťami približujú, ale rovnaký balíček nenájdete v žiadnom inom vlákne, a už vôbec nie v syntetických materiáloch.
Po tom, ako sme sa obidve nejaký čas venovali pradeniu a pleteniu, začali sme sa obzerať po lokálnej slovenskej vlne. Zistili sme, že jej je dosť a dosť....ale surovej. Surová, alebo strižná vlna je tá, ktorá sa musí z oviec raz-dvakrát ročne ostrihať. Rovno v tomto momente ale začínajú komplikácie.
Mokoša je staroslovanská bohyňa, ktorá vládla nad úrodou, ovcami, dobytkom a pôrodmi. Okrem toho mala však pod patronátom aj ručné práce, pradenie, tkanie, ľan, konope a vlnu. Jej atribútom bolo často práve vreteno. Tak ako pri väčšine bohýň, spojených s vláknami a textilom, aj o Mokoši sa verilo, že ovplyvňuje osud a výmeru života,...